Timişoara Saracens încheie imbatabili faza grupelor din preliminariile Challenge Cup

16.01.2016

Drumul spre Challenge Cup continuă pentru leii timişoreni din fruntea clasamentului grupei B

Pe o vreme nu tocmai prietenoasă, cu uşoară ninsoare specifică sezonului, Timişoara Saracens iau cu asalt ultima redută din faza grupelor din preliminariile Challenge Cup, în confruntarea împotriva campionilor Germaniei Heidelberger Ruderklub, pe terenul sintetic proaspăt instalat al gazdelor din Heidelberg.

Motivaţi să-şi consolideze prima poziţie în clasamentul grupei, leii timişoreni deschid partida şi încep atacurile. De cealaltă parte, germanii îşi joacă destinul în turneul de calificare şi sunt hotărâţi să nu renunţe, venind în pressing, astfel încât în minutul 5, Randall Morrison primeşte singurul cartonaş galben al partidei pentru placaj înalt pe linia de 40 a Timişoarei. Mijlocaşul la deschidere al gazdelor, Jeremy Te Huia, încearcă să aducă primele 3 puncte în favoarea HRK Rugby, dar ratează şi scorul rămâne alb.

Replica Timişoarei Saracens, rămaşi acum în 14 oameni, nu întârzie şi 3 minute mai târziu, Fono Tangimana prinde necontestat un balon şutat de gazde spre 40-ul timişorean, avansează metri buni până la centrul terenului, iar din ruck-ul format, Vali Calafeteanu îi pasează lui Jody Rose care pătrunde nestingherit în 40-ul advers de unde îl lansează pe Viliami Moala. Nici un adversar nu îl mai ajunge pe Willy Moala, care duce balonul până în terenul de ţintă advers, marcând ceea ce urma să fie singurul eseu al partidei. Valentin Calafeteanu transformă cu precizie şi tabela arată 0 – 7 în favoarea Timişoarei Saracens în minutul 9.

Atacurile continuă de ambele părţi fără ca vreuna dintre cele două adversare să concretizeze, pînă în minutul 17 când Timişoara Saracens este penalizată în apropierea liniei de 22, iar de data aceasta Te Huia nu ratează spaţiul dintre buturi, marcând primele 3 puncte pentru HRK Rugby.

5 minute mai târziu, după un atac prelungit al Timişoarei Saracens, gazdele sunt penalizate în propriul 22, iar leii aleg să şuteze spre buturi, sarcină de care Vali Calafeteanu se achită cu brio. Tabela arată în minutul 23 scorul de 3-10 în favoarea campioanei României, scor cu care se încheie şi prima repriză.

Repriza a doua nu mai aduce nici o schimbare pe tabelă până la final, gazdele reuşind să îşi apere bonusul defensiv câştigat în prima repriză, de care depinde accederea lor în faza finală a competiţiei de calificare în Challenge Cup.

Singurele schimbări de pe gazon au fost cele tactice de împrospătare a forţelor, astfel încât până la final au mai intrat în teren Andrei Rădoi înlocuindu-l pe Eugen Căpăţînă în minutul 51, Tevita Manumua în locul lui Paula Kinikinilau şi pilierul Jörn Schröder în locul lui Artur Zeiler în minutul 58, Samuel Mariş i-a luat locul lui Alexandru Tăruş în minutul 62 şi în minutul 64 Viliami Moala a fost înlocuit de Vlăduţ Zaharia, iar Valentin Popârlan a fost schimbat de Dorin Lazăr.

Două minute mai târziu, ambele tabere au mai făcut câte o schimbare în linia III: Marian Gorcioaia a intrat în luptă în locul lui Randall Morrison, iar închizătorul la grămadă Rob May a fost înlocuit de Eric Marks, pentru ca seria să se încheie pe final de meci cu Sione Taupaki care a intrat în locul lui Gigi Militaru (min. 71), iar Jack Umaga, în minutul 74, i-a dat şansa debutantului Marius Simionescu să-şi înscrie în statistica personală primele 6 minute de joc în tricoul negru-roşu al Timişoarei Saracens.

Timişoara Saracens termină astfel faza grupelor neînvinsă, ocupând locul I în grupa B şi continuând drumul României în acest turneu. Se aşteaptă acum decizia EPCR, care va numi în curând ultima adversară pe care leii o vor avea de înfruntat la primăvară, pe sistem tur-retur.

Doar două partide, pe care Timişoara Saracens le vor disputa fie împotriva Calvisano, fie împotriva Enisei-STM, îi mai despart de grupele Challenge Cup din sezonul 2016-2017.

Timişoara Saracens începe oficial vacanţa, iar reuniunea lotului va avea loc în 15.02.2016, când va începe şi pregătirea pentru Cupa României, ce deschide seria partidelor din presezonul campionatului intern.