Timisoara Saracens pierde Barajul European in fata lui Krasny Yar

22.04.2017

Desi a pornit ca favorita a barajului, Timisoara Saracens SCM UVT nu a reusit sa faca fata presiunii meciului de calificare in grupele Challenge Cup 2017/2018. Banatenii au fost infranti de Krasny Yar Krasnoyarsk cu 18-27 dupa ce castigasera in deplasare, in meciul tur, cu 12-17!

Timisoara Saracens a inceput ofensiv prima repriza, asa cum au promis, dorind sa transeze cat mai repede partida. Conache a deschis scorul dintr-o penalitate, dar apoi a ratat o alta, astfel ca scorul a ramas pentru multa vreme 3-0. Echipa rusa si-a aratat in acest meci o alta fata, una mult mai dinamica si axata pe 3/4. Fara sa mai aiba ceva de pierdut Krasny Yar si-au jucat sansa, s-au apropiat tot mai mult de buturile gazdelor si, dupa actiuni repetate in 22-ul advers, au reusit doua eseuri prin Pruidze, tranformate de Lasha Malaguradze, pentru 3-14, scor la care oaspetii erau calificati, deoarece in tur, Timisoara s-a impus la 5 puncte, 17-12.

Pana la pauza, Timisoara a incercat cateva sarje in forta in 5-ul advers, soldate cu doua galbene vazute de Fukofuka si Pruidze, Timisoara reducand intr-un final din diferenta, dupa eseul lui Simionmescu, netransformat  nici de aceasta data de Conache. Dupa primele 40 de minute, s-a intrat la vestiare cu scorul de 8-14, tot un scor care avantaja gruparea Krasny Yar Kransnoyarsk.

Rusii incep in fora in a doua repriza obtinand rapid o penalitate, transformata din pozitie excelenta de Malaguradze, pentru 8-17, astfel ca banatenii aveau nevoie de un joc consistent pentru a mai intoarce soarta meciului. Dupa cateva atacuri bune, banatenii primesc si ei o lovitura de pedepasa de la 30 de metri, central, iar Conache, a relansat partida, de la scorul de 11-17. Seria penalitatilor a continuat, de aceasta data Krasny primind una intr-o zona extrem de favorabila si concretizata de acelasi Malaguradze, 11-20, iar rusii erau deja calificati cu 20 de minute inainte de final.

Aproape de final, Galinovski reuseste un eseu de toata frumusețea la colt, transformat impecabil de Malaguradze (ce a fost votat omul meciului de catre jurnalistii prezenți), iar soarta calificarii parea pecetluita la 11-27. Obligati sa atace in fata unei aparari bine puse la punct, banatenii gasesc o bresa, dupa doua moluri de margine care au mers bine, iar Fercu inscrie un eseu tranformat de Conache,  iar Timisoara Saracens si cei 2000 de suporteri prezenti pe stadion mai sperau inca la calificare.  La scorul de 18-27 Timisoara mai avea nevoie sa culce o data balonul in terenul de tinta . Acel moment insa nu a mai venit, iar Timisoara Saracens isi rateaza biletul spre europa si calificarea in gruple Challange Cup.

Ratarea celui mai important obiectiv pentru 2017 reprezinta o mare dezamagire pentru managementul clubului timisorean care au anuntat ca vor lua masuri pentru a schimba atitudinea jucatorilor in vederea castigarii Superligii CEC Bank - cel de-al doilea obiectiv major setat pentru echipa.